Banki

Czy tani kredyt zostanie z…

Czy tani kredyt zostanie z nami na dłużej?

Sposobem wsparcia gospodarki w obliczu koronakryzysu było obniżenie stóp procentowych do rekordowo niskich poziomów. Sposób ten można nazwać pozornie sprawiedliwym. Miał pozytywny wpływ zarówno na finanse publiczne, przedsiębiorstw i przede wszystkim obywateli. Tani dostęp do kapitału może być jednak zgubny i prowadzić do wysokiej inflacji.

Decyzję kredytową najczęściej podejmujemy na 30 lat i w tym czasie sytuacja napewno będzie się zmieniać. Co do możliwego podniesienia stóp procentowych wiarygodnym wyznacznikiem i swego rodzaju ubezpieczeniem jest stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego. Wynosi ono aktualnie 3.19% na 5 lat i wynika z niego, że banki nie przewidują podniesienia WIBORu w najbliższym czasie. Nie oznacza to jednak, że napewno nie zostanie on podniesiony.

Jak dodatkowo można zabezpieczyć się przed zmiennością raty kredytowej? Najlepszym sposobem jest budowanie poduszki finansowej i otworzenie sobie możliwości na wcześniejszą spłatę zobowiązania. Bilansowanie kredytu najlepiej działa, gdy stopa zwrotu z inwestycji jest wyższa niż oprocentowanie kredytu. Oprócz potencjalnie dużych zysków wynikających ze spłaty zobowiązania wcześniej, atutem jest większe bezpieczeństwo.

Najbardziej opłacalne jest spłacenie kredytu gdy mamy już całą potrzebną kwotę. Zawsze lepiej posiadać pieniądze. Mają one potencjał w dłuższym czasie i dają nam finansowe bezpieczeństwo. Częściowa nadpłata opłaca się, gdy oprocentowanie kredytu zaczna mocno rosnąć a stopy zwrotu z inwestycji są niskie.

Ostatnią opcją jest wzięcie kredytu na krótszy okres. Problemem bywa jednak zdolność kredytowa i wysoka rata. Zmuszeni jesteśmy ją płacić niezależnie od sytuacji i jest to po prostu bardziej ryzykowne.

Kredyt najlepiej zabezpieczyć odkładając dodatkowe 50 procent raty na subkonto w formie inwestycji. W momencie gdy uzbierasz wystarczają kwotę będziesz wiedział czy opłaca się spłacić kredyt. Jeśli będzie nadal nisko oprocentowany będziesz mógł nadal inwestować i pomnażać środki.

Wpis ten poświęcony jest dla osób które mają kredyt lub go planują. Wszelkiego rodzaju przeciwników kredytów i trolli proszę o nie wtrącanie się w dyskusję, chyba, że w merytoryczny sposób. Wielu Polaków już podjęło decyzję o kredycie lub będzie do niego zmuszona więc warto propagować wiedzę w tym temacie. Jeśli jesteś jednym z nich zgłoś się do mnie a chętnie udzielę Ci kilku cennych informacji.

#kredyt #kredythipoteczny #ekonomia #finanse #oszczedzanie #gospodarka #banki #nieruchomosci #mieszkaniedeweloperskie