Banki

#finanse #banki @FrasierCrane…

#finanse #banki @FrasierCrane Poruszył fajną sprawę , ktora jak na razie przechodzi bez wiekszego echa. A to przeciez jest pierwszy przypadek uzycia resolution i pierwszy Bail – in w Polsce. Az sobie przestudiowalem sprawozdanie PBSu zeby sprawdzic czy mozna bylo w nim wyczytac ta katastrofe.

Wnioski: Dalo sie, ale swoje na pewno robi efekt pewnosci wstecznej.

Na szybko rzucilem okiem na wycene obligacji innych bankow spoldzielczych notowanych na Catalyst i przykul moja uwage BS w Ciechanowie. I o ile sytuacja PBSu byla trudna to tam jest katastrofalna. Np jakosc portfela kredytowego: PBS 21% BSC 49%. Tylko 38% portfela BSC jest w normie. Kurde to juz chyba Provident czy inne Bociany mają lepsze statystyki.

I teraz pytanie. Dlaczego nie ma na razie resolution w BSC? Byc moze niski interes publiczny bo samorzady maja tam tylko 30 mln depozytow i dadza mu po prostu upasc… lub…BSC ma mniejsza sume bilansową i gdyby zaczeli od tego banku to przykuloby to uwagę depozytariuszy z PBS i w efekcie niezabezpieczone gwarancją depozyty zdazyly by uciec powodujac wieksze obciazenie dla systemu. Prywatne depozyty oczywiscie. W samorzadach by sie pewnie nikt nie zorientowal.

I teraz najwazniejsze:
Dlaczego BFG zdecydowal sie przeniesc do nowego banku srodki osob fizycznych i MSP w calosci nawet jak przekraczaly sumę gwarantowaną 100k eur? To jest przeciez wyzsza ochrona niz wynika to z ustawy.

To moze byc kluczowe:

„Żaden z wierzycieli nie powinien ponieść strat większych niż te, które poniósłby w sytuacji, gdyby dana instytucja została zlikwidowana w ramach zwykłego postępowania upadłościowego (zasada no creditor worse off).

W przypadku stwierdzenia, że zaspokojenie roszczeń akcjonariuszy i wierzycieli dokonało się na gorszych warunkach, niż miałoby to miejsce przy standardowej procedurze upadłościowej, powinni mieć oni prawo do rekompensaty. Rekompensata ta powinna wynosić tyle, ile wierzyciele uzyskaliby, gdyby została zastosowana wobec nich standardowa procedura upadłościowa, z uwzględnieniem pomniejszenia o kwoty faktycznie odzyskane w procesie resolution. W celu oszacowania ewentualnej rekompensaty przeprowadzana jest wycena przez niezależnego audytora.”

JST i duze firmy stracą na tym bardziej niz gdyby przystrzygli wszystkich powyzej 100k eur po rowno.
Wygląda na to ze BFG się tu celowo podlozyl i zostawil furtkę do dochodzenia rekompensat przed sądem, koszty poniesie podatnik a udzielona pomoc bedzie wyzsza niz by to wynikalo z ustawy Jak bardzo duze znaczenie ma to, ze akcja dzieje sie na Podkarpaciu?