Banki

Słyszę dookoła, że ludzie…

Słyszę dookoła, że ludzie masowo tracą pracę (i to nie tylko w januszexach). Wiele z tych osób płaci jednak dość wysokie raty kredytu, co stawia ich w niezbyt komfortowej sytuacji. Mam nadzieję, że nikt z Was nie znalazł się z takim kredytowym nożem na gardle. Ostatnio napisałem krótko o tym, co dzieje się teraz w bankach i na co mogą liczyć mircy z kredytem, żeby nie znaleźć się w takim położeniu, jak kiedyś frankowicze. Jeśli macie ochotę, to zapraszam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Odroczenie rat kredytów w związku z pandemią koronawirusa
Błyskawiczne rozprzestrzenianie się koronawirusa pokrzyżowało plany i doprowadziło do ruiny tysiące firm na świecie. W nieciekawym położeniu znalazło się wiele osób, które z dnia na dzień straciły pracę, a nierzadko także dorobek całego życia. Według oficjalnych statystyk, zdecydowana większość Polaków nie posiada żadnych oszczędności, posiadając jednocześnie kredyty i inne zobowiązania finansowe. W połowie marca Związek Banków Polskich zapowiedział, że kredytobiorcy będą mogli liczyć na pomoc w spłacie zadłużeń.
Czym są wakacje kredytowe? Czy wiążą się z dodatkowymi kosztami? Kto może się o nie starać? Dowiecie się, czytając dzisiejszy artykuł.
Banki znalazły różne rozwiązania
W związku z nowymi postanowieniami, większość banków pozwala na odłożenie spłaty kredytu na okres od 3 do 6 miesięcy. Poszczególne banki oferują różne formy wakacji kredytowych. Wśród nich można wymienić:

– zawieszenie spłaty całych rat kredytu z wydłużeniem okresu kredytowania lub bez wydłużania tego okresu, ale ze wzrostem wysokości rat po zakończeniu wakacji,
– zawieszenie rat kapitałowych przy jednoczesnym opłacaniu odsetek kredytu z wydłużeniem okresu lub bez (z jednoczesnym wzrostem raty po powrocie do spłaty “normalnych” rat)
– zawieszenie spłaty rat odsetkowych i bieżące opłacanie rat kapitałowych z wydłużeniem okresu kredytowania

Chęć skorzystania z ulgi została już zadeklarowana przez dużą część kredytobiorców. Choć wakacje kredytowe mogą pomóc przetrwać wielu firmom i gospodarstwom domowym, to musicie liczyć się ze wzrostem wysokości raty lub wydłużeniem okresu spłacania kredytu po ich zakończeniu.

Uproszczone procedury i wniosek online
Podczas spotkań ZBP ustalono, że kluczowymi cechami ulgi dla kredytobiorców powinny być: możliwość złożenia wniosku w pełni online (co nie powinno nikogo dziwić w obecnej sytuacji) oraz jak najkrótszy proces ubiegania się o wakacje kredytowe. Banki deklarują, że wszystko procedury można załatwić bez wychodzenia z domu, a wnioski są rozpatrywane szybciej, niż kiedykolwiek. Warto też nadmienić, że zgodnie z prośbą Prezydenta, samo wnioskowanie oraz przyznanie ulgi nie powinno być objęte dodatkowymi opłatami. Te jednak wygenerują się automatycznie, kiedy wydłuży się okres spłaty.

Nie tylko kredyty hipoteczne
Banki pozwolą odłożyć w czasie spłatę nie tylko rat kredytów hipotecznych. Ulgą objęte są też kredyty konsumpcyjne i gotówkowe oraz te udzielone małym lub średnim firmom. Część banków pozwala także na odroczenie płatności rat leasingu na samochody i sprzęt firmowy oraz ulgi w korzystaniu z faktoringu.

Co ważne, nie można odroczyć rat niespłaconego kredytu oraz niektórych pożyczek specjalnych, jak np. kredytów w ramach programu Rodzina na Swoim w okresie obowiązywania dopłat.

Zapisy umowy kredytowej
Wakacje kredytowe nie są wcale nowym odkryciem. Duża część banków oferowała taką możliwość już dawno temu i choć często nie jesteście tego świadomi, w Waszych umowach kredytowych znajdują się zapisy informujące o formie i sposobie wykorzystania tego typu przerwy w spłacie. Jeśli więc czujecie na plecach oddech zbliżającej się raty, ale Wasz budżet nie jest na to gotowy, powinniście w pierwszej kolejności zajrzeć do dokumentu, pod którym złożyliście podpis. Powinno to rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na większość pytań.

Dołącz do grupy na FB
Do obserwowania i czarnolistowania: #kasazpromocji

pokaż spoiler #kredyt #banki #kredythipoteczny